Интернет-бұл қызықты және пайдалы мүмкіндіктер әлемі, бірақ сонымен бірге бұл денсаулыққа, моральдық және рухани дамуға, әсіресе балаға зиян келтіретін ақпарат көзі.
Агрессия, қудалау, алаяқтық, психологиялық қысым, интернеттегі бейтаныс адамдармен байланыс– бұл баланы күн сайын ғаламдық желіде күтетін қауіптердің кейбір тізімі.
Қазақстан жаһандық желіде балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жоғары тәуекел аймағына кірді. Бұл жасөспірімдердің Интернеттегі жоғары белсенділігімен және оның бақылаусыз болуының жоғары деңгейімен, сондай-ақ ата-аналардың Интернет ортасының қауіптілігі туралы білімдерінің төмендігімен байланысты.

Жасөспірімді олардан қалай қорғауға болады
Ата – аналарға арналған ең маңызды кеңес-баланың іс-әрекеті туралы хабардар болу. Онымен Интернет туралы сөйлесіңіз: бүгін не істегенін, кіммен танысқанын, қызықты білгенін сұраңыз. Балаңыз баратын ресурстарды үнемі қарап шығуға тырысыңыз және оның және сіз сөйлесетіндердің барлығын білетіндігіңізге көз жеткізу үшін олардың контактілер тізімін тексеріңіз. Балаңыздан сізге немесе жақын адамдарыңызға интернетке қатысты кез келген қауіп немесе алаңдаушылық туралы хабарлауын сұраңыз және жағымсыз жағдайлар үшін ұрыспаңыз, әйтпесе ол бәрін жасырады.

Екінші маңызды ереже – баланың Интернетке нұсқаушысы болу.
Балаңызға қажетті ақпаратты дұрыс іздеуге үйретіңіз, балаларға пайдалы, қызықты, қауіпсіз ресурстардың тізімін жасаңыз және оларды дұрыс пайдалануға кеңес беріңіз. Басынан бастап түсіндіріңіз
бала неге өзі және оның отбасы туралы деректерді бермеуі керек, баланың өзі, отбасы, колледж және басқа мәліметтер бейнеленген фотосуреттерді жарияламауы керек. Балаңызға интернеттегі құрмет пен этикетті үйретіңіз.  Балаңыздан жанжалды жағдайларды тудырмауын және басқаларға өзі қалағандай қарауын сұраңыз. Ешқандай жағдайда арандатушылық материалды орналастыруға және біреудің өтініші бойынша ақпараттық және агрессивті хабарламаларды таратпауға тұрарлық емес екенін түсіндіріңіз. Интернетке орналастырылған ақпарат
- барлығына қол жетімді және кез келген, соның ішінде алаяқтық мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін.  Балаңызға бейтаныс адамдардың "достарына" қосудың қажеті жоқ екенін ескертіңіз - олар өздері сияқты көрінбеуі мүмкін. Сізді немесе жақын туыстарыңызды хабардар етпес бұрын, интернеттегі бейтаныс адамдармен "тірі" кездесулерге ешбір жағдайда келіскен жоқ. Оған жеке таныс адамдармен желіде сөйлесуге кеңес беріңіз. Ақылы жүктеуден сақ болыңыз
ақпарат, әсіресе sms арқылы.

Студент үшін қауіпсіз интернет ережелері-құпия сөздеріңізді ешкімге және ешқашан жария етпеңіз. Олар сіздің басты құпияңыз. Өзіңдікін ойлап тап
ешкім болжай алмайтын бірегей құпия сөз. Парольдерді қағазға жазбаңыз, оларды ашық түрде сақтамаңыз. Құпия сөздерді электрондық пошта арқылы жібермеңіз. - Сайттарда және әлеуметтік желілерде тіркелу кезінде жеке ақпаратты (телефон нөмірі, тұрғылықты мекен – жайы, Мектеп, ата-ананың жұмыс орны және т. б.) көрсетпеуге тырысыңыз-ол бәріне, тіпті сіз білмейтін адамдарға да қол жетімді болуы мүмкін!

- Интернетте орналастырылған фотосуретті барлығына көруге болатындығын ұмытпаңыз. Отбасыңыз, колледжіңіз, үйіңіз және басқа да жеке деректеріңіз бейнеленген фотосуреттерді орналастырмауға тырысыңыз.

- Интернетте танысқандармен кездеспеуге тырысыңыз.
- Есіңізде болсын, көптеген адамдар интернетте өздері туралы өтірік айтады.
- Интернетте және әлеуметтік желілерде сіз тек таныс адамдармен сөйлесуге тырысыңыз.

"Достар"тізіміне бейтаныс адамды қоспас бұрын ата-анаңызбен ойланыңыз және кеңесіңіз.
- Бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде веб-камераны пайдаланбаңыз, бейтаныс адамдармен қашықтықты сақтау қажеттілігін есте сақтаңыз.
- Интернеттегі әңгімелесушілерді құрметтеңіз. Ешқашан және ешбір жағдайда басқаларға қауіп төндірмеңіз, агрессивті және арандатушылық материалды орналастырмаңыз. Мейірімді болыңыз. Дөрекі емес.
- Интернетте де "желілік этикет"бар екенін ұмытпаңыз. Егер сіз хабарламаны бас әріппен жазсаңыз, онда әңгімелесуші сіз оған айқайлап жатырсыз деп ойлауы мүмкін.
- Бейтаныс қауымдастықтарға кірмеңіз және біреудің өтініші бойынша ақпараттық, арандатушылық және агрессивті материалдар мен хабарламаларды таратпаңыз.

- Интернетте оқи алатын немесе көре алатын барлық нәрсе дұрыс емес. Жалқау болмаңыз және басқа іздеу жүйелеріндегі ақпаратты екі рет тексеріңіз немесе ата-анаңыздан сұраңыз.
- Балаларға арналмаған сайттар бар екенін ұмытпаңыз, "18 жастан асқан адамдарға", әдепсіз және агрессивті сайттарға кірмеңіз. Егер сіз осындай сайтқа сілтеме арқылы кірсеңіз, "Ctrl+alt+delete" пернелерін пайдаланып шолғышты жабыңыз.
- Жаңа ересек адамға көргеніңіздің, білгеніңіздің немесе білгеніңіздің бәрін айтыңыз.
- Ешбір жағдайда телефон нөміріңізді немесе электрондық мекенжайыңызды көрсетпеңіз, одан интернеттегі бейтаныс нөмірлерге sms жібермеңіз.
- Егер сізге бейтаныс мекен-жайдан хабарлама келсе, оны ашпағаныңыз жөн.
- Егер сіздің достарыңыз сізге "біртүрлі" ақпаратты немесе бағдарламаларды жіберіп жатыр деп ойласаңыз, олардан Сізге қандай да бір файл жіберген-жібермегенін сұраңыз. Кейде алаяқтар басқа адамдардың атынан әрекет ете алады.
-Егер сіз интернеттен қандай да бір қызмет немесе ойын сатып алғыңыз келсе, ересек адамға хабарласыңыз. Ол сізге алаяқтықтан қалай аулақ болу керектігін айтады.
- Ересектердің келісімінсіз файлдарды, бағдарламаларды немесе музыканы жүктемеңіз-оларда вирустар болуы мүмкін және компьютерге зиян тигізуі мүмкін.
- Ата-анаңыздан компьютерге антивирусты және таратуды блоктайтын арнайы бағдарламалық жасақтаманы орнатуды сұраңыз.

Балаңызды оған деген сенімнен айырмаңыз. Есіңізде болсын, ата-ананың ең үлкен бақыты-болған, ақылды және
асыл балалар!